Ulga za zakup kasy fiskalnej – komu, ile i na jakich zasadach?

Ulga za zakup kasy fiskalnej – komu, ile i na jakich zasadach?

Nie jest nowością, że przedsiębiorca, który kupuje pierwszą kasę fiskalną dla danej działalności, może skorzystać z ulgi na jej zakup. Refundacja wydatku może wynieść nawet 90% wartości urządzenia, nie więcej jednak niż 700 zł. Warunkiem jest by zakupiona kasa mogła automatycznie przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas, czyli była wyposażona w funkcję online.

Ulga za pierwszą kasę fiskalną

Skorzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej obwarowane jest pewnymi wymogami. Tak jak, było do tej pory, by ją otrzymać, podatnik musi: zakupić i zainstalować urządzenie z ważną homologacją GUM;  posiadać opłaconą w całości fakturę potwierdzającą zakup oraz rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży w odpowiednim, określonym w Rozporządzeniu MF w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, terminie. Bezwzględnie należy pamiętać, że zgodnie z nowymi przepisami, ulga przyznawana jest tylko w przypadku zakupu urządzenia w wersji online.

Płatnicy VAT, ulgę odliczają, Ci którzy są z Vat zwolnieni wnioskują o zwrot należnej kwoty na wskazane konto bankowe.

Ulga za wcześniejszą wymianę kasy fiskalnej

W myśl ustawy o VAT, która weszła w życie 1 maja 2019 roku i została zaktualizowana stosownym rozporządzeniem, określone grupy podatników zobligowane są do wymiany urządzeń fiskalnych na  takie, które posiadają funkcję online. I tak, nowe kasy fiskalne musieli zakupić:

 • od 1 stycznia 2020 roku – przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą paliw oraz mechanicy samochodowi
 • od 1 stycznia 2021 r. – świadczący usługi związane z gastronomią (również sezonowo), hotelarstwem, oraz sprzedażą węgla;
 • od 1 lipca 2021 r. – fryzjerzy, kosmetyczki, świadczący usługi budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz z branży fitness.

Podatnicy zobligowani są do wymiany kasy fiskalnej na urządzenie nowego typu oraz Ci, którzy z własnej woli zdecydują się na wymianę, mogą skorzystać z ulgi na zakup. Ulga przyznawana jest analogicznie, jak w przypadku zakupu pierwszej kasy fiskalnej dla działalności.

Utrata ulgi i konieczność zwrotu dokonanych odliczeń

Należy pamiętać, że niestety Urząd Skarbowy może żądać zwrotu ulgi lub odliczenia. Sytuacja taka będzie miała miejsce jeśli podatnik:

 • w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji zaprzestanie prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tej kasy;
 • trwale i bez zgody naczelnika urzędu skarbowego nie zapewni połączenia umożliwiającego przesyłanie danych miedzy kasą fiskalną a Centralnym Repozytorium Kas;
 • nie podda kasy rejestrującej obowiązkowemu przeglądowi technicznemu, co najmniej co 2 lata.

1 thought on “Ulga za zakup kasy fiskalnej – komu, ile i na jakich zasadach?”

 • 1
  Miłosz on 23 marca, 2020 Odpowiedz

  Czy ktoś może mi pomóc i doprecyzować? Jeśli wymieniam kasę, ale na zwykłą z kopia elektroniczną, a nie online, to nie mogę skorzystać z ulgi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wartość CAPTCHA: *