Już są homologacje dla pierwszych urządzeń fiskalnych online!

Już są homologacje dla pierwszych urządzeń fiskalnych online!

Z dawna zapowiadany system fiskalizacji online powoli staje się faktem. Z początkiem maja 2019 roku wejdą przepisy związane z nowelizacją ustawy o VAT. Polscy przedsiębiorcy będą mieli możliwość – a w pewnych okolicznościach nawet obowiązek – zaopatrzyć się w urządzenia rejestrujące online. O bliskości zmian świadczy też fakt, że pierwsze modele nowej generacji uzyskały już pozytywne decyzje Głównego Urzędu Miar. Jakie konkretnie? I kto przede wszystkim powinien pomyśleć o urządzeniu fiskalnym online?

Które urządzenia fiskalne online otrzymały homologację?

Wielu polskich przedsiębiorców czekało na konkretne informacje: co dalej z urządzeniami rejestrującymi online? W końcu o ich nadejściu i konieczności wdrożenia mówiło się już od bardzo długiego czasu. Odkąd jednak projekt nowelizacji do Ustawy o podatku VAT i Ustawy – Prawo o miarach wszedł w ostatnią fazę zatwierdzania, pojawienie się wkrótce wspomnianych technologii stało się pewne.

Urządzenia nowej generacji umożliwią internetowe połączenie z Centralnym Repozytorium Kas. Tą drogą będą przesyłane w trybie automatycznym informacje dotyczące m.in. instalacji technologii, rejestrowanych transakcji, wykonywanych przeglądów oraz wystawianych dokumentów. Transmisja danych online pozwoli zaś na jeszcze sprawniejszą i dokładniejszą analizę tego, czy polskie działalności są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. To znowu ma doprowadzić do skuteczniejszej walki z „szarą strefą” oraz uszczelnienia systemu podatkowego.

Aby jednak urządzenia online’owe zostały dopuszczone do sprzedaży, musiały wpierw spełnić wszystkie niezbędne warunki prawne i techniczne oraz otrzymać pozytywną decyzję Głównego Urzędu Miar, czyli homologację. Tylko takie modele mogą bowiem być użytkowane w celu zgodnego z przepisami rejestrowania obrotu. Czołowi producenci informują już o pierwszych urządzeniach, które sprostały wspomnianym wymaganiom i zostały homologowane. Dla ścisłości – w kontekście dotychczasowego, powszechnie znanego podziału – trzeba zaznaczyć, że wśród nich znajdziemy zarówno kasy, jak i drukarki fiskalne: m.in. modele Farex Pro 300 i Farex Pro 600, Elzab K10 Online, a także Posnet Ergo Online czy Posnet Temo Online. Zakłada się, że nowe urządzenia rejestrujące będą dostępne w sprzedaży z momentem planowanego wejścia w życie nowych przepisów, czyli od 1 maja 2019 roku.

Kto musi wcześniej wdrożyć urządzenie fiskalne online?

Można powiedzieć, że docelowo wszyscy przedsiębiorcy, zobligowani do pracy za pomocą urządzeń fiskalnych, mają w przyszłości korzystać z modeli online. Niemniej, proces ten będzie odbywał się stopniowo i zostanie rozciągnięty na lata. To co pewne, to fakt, że niektóre grupy podatników, reprezentujących konkretne rodzaje działalności handlowo-usługowych (uznanych za obciążone największym ryzykiem występowania nieprawidłowości w prowadzeniu ewidencji) będą zmuszone do wcześniejszego rozpoczęcia pracy z online’owymi kasami i drukarkami fiskalnymi. I tak na przykład firmy związane z mechaniką motoryzacyjną, wulkanizacją i sprzedażą paliw, zgodnie z najnowszymi, potwierdzonymi regulacjami prawnymi, mają rozpocząć ewidencję obrotu przy użyciu modeli online z dniem 1 stycznia 2020 roku. Od 1 lipca 2020 roku z takich urządzeń będą musiały korzystać przedsiębiorstwa dotyczące gastronomii, sprzedaży węgla czy usług hotelarskich. Natomiast wraz z 1 stycznia 2021 ewidencję za pomocą kas nowego typu mają rozpocząć działalności powiązane m.in. z usługami fryzjerskimi i kosmetycznymi, a także medycznymi, prawniczymi czy budowlanymi.


1 thought on “Już są homologacje dla pierwszych urządzeń fiskalnych online!”

  • 1
    EndriU on 5 kwietnia, 2019 Odpowiedz

    fajnie że w wersji online będą pewne, znane już modele, ponieważ niektóre z nich – jak przywołane Temo czy K10 – to wg mnie na serio udane urządzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wartość CAPTCHA: *