Porozmawiajmy o cechach i możliwościach wag elektronicznych

10. września 2020 Urządzenia peryferyjne 1
Porozmawiajmy o cechach i możliwościach wag elektronicznych

Nie ulega wątpliwości, że we współczesnych przedsiębiorstwach, handlowych czy usługowych, spotkamy się z wieloma typami stosowanych technologii. O ile jednak kasa bądź drukarka rejestrująca bywa ogniwem koniecznym, wręcz wymaganym przez prawo, o tyle pozostałe urządzenia peryferyjne nie są obowiązkowe. A mimo to przedsiębiorcy chętnie w nie inwestują, wiedząc, jak istotną rolę potrafią odegrać te rozwiązania. Dobrym tego przykładem nieustannie są wagi elektroniczne – technologie mające więcej w zanadrzu, niż początkowo mogłoby się wydawać.

Funkcjonalność, zastosowanie, różnorodność – kwestie oczywiste?

Mówiąc o dzisiejszych wagach elektronicznych, pójdźmy tropem „od ogółu do szczegółu”. Zacznijmy od kwestii, które z jednej strony mogą być oczywistością, natomiast z drugiej – wydają się istotne, by pokazać dość bogate oraz interesujące możliwości przywołanych technologii sprzedaży. Rzecz w tym, że najczęściej konsumenci kojarzą zwykłe wagi kalkulacyjne, obsługiwane np. w sklepach spożywczych. A prawda jest następująca: to zaledwie jeden rodzaj tego typu urządzeń peryferyjnych oraz jedno z miejsc, gdzie znakomicie się sprawdzają. Tymczasem wagi elektroniczne to spora grupa rozwiązań technologicznych, które znajdziemy choćby w punktach z odzieżą na wagę, zakładach jubilerskich, placówkach pocztowych czy medycznych, działalnościach związanych z gastronomią, magazynach, hurtowniach, firmach logistycznych lub spedycyjnych itd. A to zaledwie kilka wybranych przykładów.

Oczywiście od razu rzucają się w oczy 2 fakty. Pierwszy z nich oznacza, że w rzeczywistości wagi elektroniczne mają naprawdę szerokie zastosowanie w biznesie, choć pozornie oferują jedynie pomiar masy towarów. Drugi zaś to taki, że wymienione wyżej działalności znacząco różnią się pod względem specyfiki, trybu i warunków pracy oraz zadań i wyzwań, jakie się w nich podejmuje. Co za tym idzie – wielokrotnie potrzebują dość odmiennych rozwiązań do osiągnięcia prawdziwej wygody i efektywności działania. I w rezultacie – wagi elektroniczne, stosowane w tych miejscach, potrafią się różnić pod naprawdę wieloma względami, zapewniając sobie właśnie w ten sposób użyteczność w niejednym obszarze biznesu.

Wagi elektroniczne – podobieństwa i różnice

Naturalnie, pewne cechy opisywanych urządzeń pozostają niezmienne. W końcu wszystkie one, jak już wspomnieliśmy, służą dokładnemu ważeniu towarów. Dlatego znajdziemy w nich przede wszystkim szalkę ważącą czy elementy pozwalające odczytać potrzebne informacje na temat dokonanego pomiaru. Co jeszcze? Te technologie sprzedaży zwykle też pracują w oparciu o konkretne zakresy ważenia. Te oczywiście potrafią się różnić w zależności od konkretnego modelu, jednak sama cecha pozostaje dość powszechna. Zakresy odnoszą się do możliwości i precyzji pomiaru. I tak urządzenie dwuzakresowe to takie, które np. produkty do 5 kg ważą z dokładnością do 2 g, natomiast towary od 5 do 16 kg – z dokładnością do 5 g.

A co potrafi być inne w wagach elektronicznych? Odpowiedź jest prosta: niemalże wszystko. Warto zacząć od punktu odniesienia, jakim są różne kategorie urządzeń. Na rynku technologii sprzedaży znajdziemy najmniejsze akcesoria w postaci szalek ważących, wygodnie integrowanych z kasą fiskalną (dobrym przykładem są tu niektóre modele Posnet z funkcją kaso-wagi), „średniogabarytowe” modele, a także zdecydowanie większych rozmiarów wagi platformowe, wykorzystywane w placówkach pocztowych, magazynach, firmach logistycznych i podobnych miejscach. W samych wielkopowierzchniowych punktach handlowych – takich jak hipermarkety – nierzadko stosuje się kilka rodzajów tych urządzeń. Może to być waga do zabudowy, wkomponowana w stanowisko boksu kasowego (często zintegrowana ze skanerem kodów kreskowych) lub też waga samoobsługowa – czy to klasyczna podwieszana, czy też bardziej zaawansowane urządzenie etykietujące. To ostatnie zresztą znakomicie pokazuje, jak opisywany rodzaj technologii sprzedaży wychodzi poza ramy „tylko pomiaru masy produktów”. Oprócz bowiem tej funkcjonalności, waga etykietująca dysponuje mechanizmem drukującym i własną bazą PLU. Dzięki temu może nie tylko ważyć towary, ale również wystawiać etykiety z informacjami na ich temat oraz kodem kreskowym, obsługiwanym w przy stanowisku kasowym (podobnie, jak w przypadku innych, pakowanych produktów). Poszczególne modele, reprezentujące te kategorie, potrafią się różnić pod względem wielkości i sposobu wykonania szalki ważącej (istotną rolę odgrywa tu też wzmocniona konstrukcja, przystosowana do trudniejszych warunków pracy), umiejscowienia wyświetlacza (zintegrowanego z obudową albo np. umiejscowionego na wysięgniku), obecności panelu sterowania, np. klawiatury, czy właśnie dodatkowych funkcji (jak liczenie sztuk, baza PLU, wydruk etykiet). Dlatego warto rozeznać się w zasadniczych rozwiązaniach tego typu technologii. Może się bowiem okazać, że konkretna waga elektroniczna stanie się skutecznymi i korzystnym rozwiązaniem także w przypadku prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa.


1 thought on “Porozmawiajmy o cechach i możliwościach wag elektronicznych”

  • 1
    rikY on 20 września, 2020 Odpowiedz

    W moim przypadku idealnie sprawdziła mi się opcja właśnie ze wspomnianą w tekście kaso-wagą. Posnet Revo plus szalka ważąca – mogę śmiało polecić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wartość CAPTCHA: *