Zakup pierwszego urządzenia fiskalnego a ustawowa ulga

Zakup pierwszego urządzenia fiskalnego a ustawowa ulga

Przy zakupie pierwszego urządzenia fiskalnego przysługuje ulga, która może wynieść maksymalnie 700 zł. Ta wiedza jest powszechnie znana i przedsiębiorcy często liczą na to, że będą mogli skorzystać ze zwrotu nawet do 90% wydanej kwoty. Jednakże, nie można zapominać o tym, że refundacja kosztów jest ściśle powiązana z przestrzeganiem przepisów fiskalnych. A w szczególności dotyczy to prawidłowej i terminowej instalacji urządzenia.

Komu przysługuje refundacja kosztów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o ulgę mogą się starać podatnicy VAT oraz przedsiębiorcy zwolnieni z tego podatku lub świadczący jedynie usługi zwolnione. W praktyce oznacza to, że niemal każda firma, która kupuje swoją pierwszą kasę fiskalną, może skorzystać z refundacji z budżetu państwa. Równocześnie jednak, warto wspomnieć o tym, że istnieją różne sposoby na odzyskanie nawet 90% wartości urządzenia. „Watowcy” mogą odliczyć odpowiednią kwotę w deklaracji podatkowej od towarów i usług – za okres, w którym rozpoczęli rejestrowanie obrotu lub w czasie późniejszym. Natomiast przedsiębiorcom zwolnionym z podatku VAT przysługuje zwrot na konto firmowe w banku. Muszą oni jednak złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Skarbowego.

Instalacja i rejestracja

Tak jak wspomnieliśmy na początku tego wpisu, do skorzystania z ulgi niezbędne jest prawidłowe zainstalowanie urządzenia. W związku z tym, warto przypomnieć, z jakich etapów składają się obowiązkowe procedury. Pierwszym krokiem powinno być złożenie zawiadomienia do właściwego Urzędu Skarbowego – przynajmniej jeden dzień przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży. Dokument ten będzie zawierał m.in. informacje o planowanej liczbie kas lub drukarek oraz miejscach ich zainstalowania. Następnie przedsiębiorca musi zadbać o to, aby urządzenie zostało wprowadzone w tryb fiskalny. Natomiast po przejściu tego etapu, o fiskalizacji należy ponownie zawiadomić Urząd Skarbowy. I wreszcie, na podstawie tej informacji, US wyśle podatnikowi numer ewidencyjny, który trzeba nanieść na obudowę urządzenia.

Kiedy trzeba zwrócić ulgę

Sytuacje tego typu się zdarzają, więc musimy o nich napisać. Mianowicie, w niektórych przypadkach okazuje się, że podatnicy mają obowiązek zwrócenia otrzymanej ulgi. Konieczność ta może być związana np. z nieprzestrzeganiem zasad, które dotyczą wykonywania przeglądów technicznych kasy lub drukarki, jak również z niedopełnieniem obowiązków towarzyszących rejestracji i fiskalizacji. Co więcej, przedsiębiorca będzie musiał zwrócić kwotę otrzymaną w ramach refundacji, jeżeli w czasie 3 lat od momentu wprowadzenia urządzenia w tryb fiskalny zaprzestanie jego stosowania.


1 thought on “Zakup pierwszego urządzenia fiskalnego a ustawowa ulga”

  • 1
    x n x on 8 maja, 2017 Odpowiedz

    na bazie różnych doświadczeń niektórych moich znajomych powiem jedno – procedura rejestracyjna nie jest jakaś straszna, ale warto się przyłożyć do prawidłowego spełnienia wszystkich wymogów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wartość CAPTCHA: *