Przechowywanie danych z kasy fiskalnej

16. sierpnia 2017 Porady i ciekawostki 1
Przechowywanie danych z kasy fiskalnej

Obowiązki, obowiązki, obowiązki… nie każdy z nas lubi o nich czytać, ale wszyscy powinniśmy o nich pamiętać 😉 Stwierdzenie to dotyczy to m.in. polskich przedsiębiorców, którzy do obsługi klientów indywidualnych używają kasy rejestrującej. Co ciekawe, w tym przypadku obowiązków jest zresztą kilka. Dziś jednak zajmiemy się przede wszystkim koniecznością przechowywania danych z kasy lub drukarki fiskalnej.

Kopia paragonów – papierowa lub cyfrowa

Jak każdy dobrze wie, kasy i drukarki rejestrującą pozwalają na wystawianie paragonów fiskalnych. Dokumenty te trzeba zaś wydawać klientom zawsze po przyjęciu zapłaty za towar bądź usługę. Z drukowaniem paragonów fiskalnych wiąże się jednak jeszcze jeden, bardzo ważny obowiązek. Mianowicie, krajowi podatnicy są zobligowani do przechowywania kopii wspomnianych dowodów sprzedaży. Co więcej, współcześnie można jeszcze wybrać formę archiwizowania tych danych – papierową lub elektroniczną.

Sposób przechowywania kopii paragonów fiskalnych jest ściśle związany z tym, jakie urządzenie rejestrujące przedsiębiorca kupi. Po zamówieniu konkretnego modelu nie da się już zmienić technologii archiwizowania danych. Ponadto, w przypadku obydwu technologii przepisy mówią o identycznym czasie przechowywania omawianej tu dokumentacji. Zgodnie z prawem, kopię każdego paragonu fiskalnego należy archiwizować przez 5 lat – licząc od końca roku obrachunkowego, w którym dowód sprzedaży został wydrukowany i wydany nabywcy.

Książka serwisowa kasy rejestrującej

Książka serwisowa to dokumentacja, która jest dołączana do każdego urządzenia rejestrującego (w momencie zakupu danego modelu). I w pewnym sensie jest ona także danymi z kasy fiskalnej. To właśnie do książki wpisuje się informacje na temat konkretnego urządzenia. Na początku będą to dane dotyczące nazwy, numeru seryjnego czy unikatowego. Ponadto, w książce zawsze umieszcza się informacje poświęcone producentowi danej technologii sprzedaży oraz serwisowi.

Niemniej, w tym przypadku najważniejsze wydaje się to, że podobnie jak kopię paragonów, podatnik musi przechowywać omawianą dokumentację. Przepisy również są w tej kwestii jednoznaczne – książkę trzeba posiadać przez cały okres użytkowania danej kasy fiskalnej. Jej brak może bowiem skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami (nawet podważaniem prawidłowości rejestrowanego obrotu). Wynika to m.in. z faktu, że właśnie w książce serwisowej umieszczane są adnotacje dotyczące obowiązkowych przeglądów technicznych – czyli kontroli potwierdzających poprawność działania danego urządzenia.


1 thought on “Przechowywanie danych z kasy fiskalnej”

  • 1
    Maciek on 23 sierpnia, 2017 Odpowiedz

    Wszystko raczej zmierza ku cyfryzacji i unowocześnianiu rozwiązań… na szczęście od razu zdecydowałem o zakupie kasy z elektroniczną kopią, nie chciałbym dzisiaj borykać się z tymi wszystkimi wydrukowanymi rolkami 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wartość CAPTCHA: *