Popularyzacja płatności elektronicznych w Polsce

Popularyzacja płatności elektronicznych w Polsce

Na każdym kroku można dziś zauważyć, że płatności elektroniczne zyskują coraz większe znaczenie w naszym kraju. Przedsiębiorcy zdecydowanie chętniej wdrażają w swoich firmach stacjonarne i mobilne terminale, które umożliwiają klientom finalizowanie transakcji także za pomocą karty lub telefonu. W najbliższym czasie wspomniana tendencja nie powinna ulec zmianie. Wręcz przeciwnie! Założenia ekspertów są nawet takie, że w niedalekiej przyszłości zwiększy się liczba firm korzystających z terminali płatniczych.

Program „Polska Bezgotówkowa”

Polscy przedsiębiorcy, którzy nie korzystali jeszcze z terminali płatniczych, mogą obecnie przystąpić do programu „Polska Bezgotówkowa”. O co chodzi we wspomnianej inicjatywie? Jej największą zaletą jest fakt, że uczestnicy programu przez okres 12 miesięcy, licząc od momentu podpisania umowy, nie muszą ponosić kosztów związanych z użytkowaniem terminali płatniczych. W ten sposób można bowiem wdrożyć w firmie maksymalnie 3 urządzenia. Jednakże, do programu „Polska Bezgotówkowa” mogą przystąpić wyłącznie przedsiębiorstwa, które posiadają nie więcej niż 5 placówek handlowych bądź usługowych. Innymi słowy, inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do małych i średnich firm.

Kasy online i terminale płatnicze

Do popularyzacji płatności bezgotówkowych z pewnością przyczynią się nowe kasy fiskalne, czyli urządzenia online. Warto przypomnieć, że modele tego typu zaoferują podatnikom wiele dodatkowych funkcjonalności. Jedno z nowych rozwiązań będzie zaś polegało na ustandaryzowaniu współpracy pomiędzy kasą rejestrującą a terminalem płatniczym. W rezultacie, właściciel urządzenia fiskalnego online nie będzie musiał zastanawiać się nad tym, czy jego model zagwarantuje współpracę z terminalem do kart. W niedalekiej przyszłości takie rozwiązanie stanie się podstawową funkcją wszystkich nowych kas rejestrujących.

Nowe przepisy w sprawie e-płatności

Obecnie jeszcze żaden krajowy przedsiębiorca, który obsługuje klientów indywidualnych, nie jest zobligowany do posiadania terminala płatniczego. W przyszłości sytuacja ta może jednak ulec zmianie… Ustawodawca pracuje bowiem nad nowymi przepisami w sprawie płatności elektronicznych. Natomiast pierwszy projekt tych regulacji zakładach, że część podatników będzie musiała obowiązkowo wdrożyć terminale do kart bądź inne instrumenty, które zagwarantują przyjmowanie e-płatności. Co więcej, konkretne grupy przedsiębiorców, objęte taką koniecznością, zostaną wskazane w oddzielnym Rozporządzeniu Ministra Gospodarki.


1 thought on “Popularyzacja płatności elektronicznych w Polsce”

  • 1
    zonzo on 14 kwietnia, 2018 Odpowiedz

    jesli takie programy jak opisany nie zacheca przedsiebiorcow do korzystania z terminali platniczych – to zweryfikuje to rynek. po prostu klienci pojda do podobnego miejsca, gdzie beda mogli wygodnie zaplacic karta lub telefonem. i trudno im sie dziwic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wartość CAPTCHA: *