Nowe Rozporządzenie w sprawie wymogów dla kas fiskalnych

07. sierpnia 2018 Porady i ciekawostki 1
Nowe Rozporządzenie w sprawie wymogów dla kas fiskalnych

Nie tak dawno pisaliśmy o tym, jaki los czeka kasy rejestrujące z elektroniczną oraz papierową kopią paragonów. Dziś natomiast chcielibyśmy zająć się przyszłością branży technologii sprzedaży, czyli urządzeniami fiskalnymi online. Wiadomo już bowiem, jakie kryteria techniczne będą musiały spełniać modele nowego typu. Rozporządzenie w tej sprawie weszło bowiem w życie na początku lipca tego roku.

Historia nowego Rozporządzenia technicznego

22 czerwca 2018 roku w Dzienniku Ustaw RP opublikowano Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Warto jednak przypomnieć, jakie były losy tego aktu prawnego. Pierwsze wzmianki o nowych regulacjach „technicznych” pojawiły się już w 2016 roku i już wtedy było wiadomo, że przygotowywane przepisy będą w dużej mierze dotyczyły urządzeń fiskalnych online. Początkowo jednak nad Rozporządzeniem pracowało Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Ostatecznie jednak dokument został dokończony i wprowadzony do porządku prawnego przez wspomniany już resort Przedsiębiorczości i Technologii. Wiele jego początkowych założeń znalazło się jednak w finalnej wersji.

Funkcjonalność kas działających online

Jednym z podstawowych zadań kas fiskalnych online będzie nie tylko uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce, ale także unowocześnienie obsługi klientów. W szczególności pomogą w tym 3 nowe funkcjonalności takich urządzeń rejestrujących. Pierwsza będzie polegała na możliwości zrealizowania paragonu w 2 formach – papierowej oraz elektronicznej. Dzięki temu dowody sprzedaży z kas fiskalnych zaczną również trafiać na adresy e-mail klientów. Druga funkcjonalność będzie związana z promowaniem obrotu bezgotówkowego. W przypadku urządzeń online dojdzie bowiem do ujednolicenia standardów wymiany danych, które służą do komunikacji z terminalami płatniczymi. Natomiast trzecie rozwiązanie to wręcz podstawowa kwestia w całym systemie fiskalizacji online. Chodzi tutaj oczywiście o współpracę urządzeń fiskalnych online z Centralnym Repozytorium Kas. Wspomniane narzędzie informatyczne pozwoli urzędnikom na znacznie skuteczniejsze, niż dotychczas, monitorowanie sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych.

Kiedy premiery nowoczesnych urządzeń?

W tym momencie zasadne wydaje się postawienie pytania: Kiedy na rynku pojawią się pierwsze kasy fiskalne online? Trudno teraz pisać o konkretnych datach, gdyż zależy czas wprowadzenia tych urządzeń do oficjalnej sprzedaży zależy od kilku czynników. Po pierwsze, dopiero teraz, tzn. po opublikowaniu Rozporządzenia technicznego, producenci będą mogli zacząć starać się o homologacje kas online. Wcześniej nie było po prostu przepisów, które pozwalałyby na podjęcie takich działań. Po drugie, również wydawanie decyzji przez GUM może trochę potrwać. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że urządzenia nowego typu będą znacznie bardziej zaawansowane techniczne od dotychczasowych modeli. Po trzecie, kasy fiskalne online będzie można kupować najwcześniej po wejściu w życie nowelizacji ustawy VAT. A nowe przepisy we wspomnianym akcie prawnym pojawią się dopiero na początku października 2018 roku.


1 thought on “Nowe Rozporządzenie w sprawie wymogów dla kas fiskalnych”

  • 1
    zaniepokojony on 30 sierpnia, 2018 Odpowiedz

    czyli de facto podatnicy objęci obowiązkiem wcześniejszej wymiany dotychczasowych kas będą mieli naprawdę niedużo czasu na spełnienie tego wymogu, ehhhhhhhhh ://////

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wartość CAPTCHA: *