Informacje o paragonach fiskalnych. Co trzeba wiedzieć o tych dokumentach?

Ten wpis powinien zainteresować nie tylko przedsiębiorców, którzy przy obsłudze klientów korzystają z urządzeń fiskalnych, ale także samych konsumentów. Przedstawimy w nim bowiem najważniejsze informacje o dokumentach emitowanych przez kasy i drukarki rejestrujące, czyli paragonach. Dlaczego wspomniane dowody sprzedaży są tak ważne z punktu widzenia polskiego obrotu gospodarczego? I do jakich zmian w ich wystawianiu i wydawaniu dojdzie już w tym roku?
Kilka słów o polskich przepisach
Zgodnie z funkcjonującymi przepisami, każdy przedsiębiorca, który korzysta z kasy lub drukarki rejestrującej, jest zobligowany do tego, aby wydawać swoim klientom paragony fiskalne. Taka konieczność wynika zarówno z ustawy VAT, jak i Rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. Co więcej, paragon fiskalny należy wystawić i udostępnić do odbioru już w momencie przyjęcia zapłaty za towar bądź usługę. Innymi słowy, takiego dokumentu nie można dostarczyć nabywcy w późniejszym terminie. Natomiast niedopełnienie formalności związanych z prowadzeniem ewidencji grozi dotkliwymi konsekwencjami, w tym karą grzywny, która została określona w Kodeksie Karnym Skarbowym. Warto także podkreślić, że paragonu fiskalnego nie można zastąpić innym dokumentem, np. potwierdzeniem płatności kartą lub rachunkiem niefiskalnym. Tylko omawiany tu rodzaj dowodu sprzedaży zawiera niezbędne informacje o danej transakcji i przedsiębiorcy…
Jakie dane musi zawierać paragon fiskalny?
Odpowiadając na to pytanie, ponownie trzeba odwołać się do przepisów, a konkretnie – do wspomnianego już Rozporządzenia MF z 14 marca 2013 roku. To właśnie ten dokument zawiera pełną listę informacji, które muszą się pojawić na każdym paragonie fiskalnym. A niezbędnych danych jest naprawdę sporo, więc nie będziemy ich tu wypisywać. Podkreślmy jednak, że każdy dokument tego typu musi zawierać m.in. centralnie umieszczony napis „Paragon Fiskalny”, NIP podatnika, adres i nazwę firmy, numer unikatowy urządzenia rejestrującego, logo fiskalne czy wyszczególnione stawki oraz kwoty podatku.
E-paragony z nowych kas rejestrujących
Dlaczego paragony fiskalne są tak ważnymi dokumentami? Potwierdzają one przede wszystkim, że przedsiębiorcy, którzy powinni korzystać z kas rejestrujących, nie uchylają się od tego obowiązku i płacą należne podatki. Natomiast z punktu widzenia konsumentów najważniejsze jest to, że paragony fiskalne ułatwiają im skorzystanie z prawa do zwrotu bądź reklamacji. A niedługo procedury z tym związane mogą się okazać jeszcze prostsze. Wszystko za sprawą tego, że już w 2018 roku powinny pojawić się pierwsze e-paragony fiskalne.
W tym przypadku mowa oczywiście o zmianach prawnych, które są związane z nowym systemem fiskalizacji. W jego ramach przedsiębiorcy zaczną stopniowo wdrażać w swoich firmach kasy rejestrujące online. Urządzenia te pozwolą zaś na wydawanie paragonów także w formie cyfrowej. W praktyce będzie to polegało na tym, że klient, który poprosi o taki dowód sprzedaży, otrzyma go na swój adres e-mail. Niemniej, zrealizowanie elektronicznego paragonu okaże się możliwe tylko wtedy, gdy w firmie będzie już wdrożona kasa online. Pełne upowszechnienie się cyfrowych dokumentów zajmie więc kilka lat – potrzebnych na wymianę dotychczasowych urządzeń rejestrujących.
Własnie ciekawa jestem, kiedy dokładnie zaczną funkcjonować elektroniczne paragony dla klientów. Brzmi to ciekiawie…..