Współczesne kasy fiskalne do systemu sprzedaży – podobieństwa i różnice

20. września 2018 Kasa fiskalna 1
Współczesne kasy fiskalne do systemu sprzedaży – podobieństwa i różnice

Każde przedsiębiorstwo handlowe lub usługowe, które musi być prowadzone z wykorzystaniem urządzenia rejestrującego, ma własne potrzeby i wymagania. Stąd też tak duży wybór modeli na dzisiejszym rynku technologii sprzedaży. A że pewne działalności charakteryzują się szczególnymi wymaganiami biznesowymi, to i powstały dla nich specjalne rozwiązania. Dobrze ten fakt ilustrują urządzenia, które określane są mianem systemowych kas fiskalnych.

Można powiedzieć, że wspomniane modele również posiadały swoje wiodące cechy. Niemniej, wraz z rozwojem technologii handlowych, przemianom zaczęły ulegać także specjalne urządzenia rejestrujące, jak właśnie kasy systemowe. Co zatem je łączy, a co potrafi różnić? Najłatwiej będzie to pokazać na dwóch przykładach tego typu technologii, stworzonych z myślą o pracy w systemie sprzedaży.

Posnet Neo XL – duża kasa fiskalna o dużych możliwościach

Tym, co z pewnością jako pierwsze rzuca się w oczy w przypadku wielu systemowych kas fiskalnych, to ich wygląd. I nie chodzi tu o jakość wykonania czy design (mimo, że te również potrafią skupiać uwagę ze względu na swoją atrakcyjność). Mowa konkretnie o konstrukcji. Kasy przystosowane do działania w systemie sprzedaży zwykle charakteryzują się niemałymi gabarytami. Widać po prostu, że są one stworzone do prowadzenia działalności w trybie stacjonarnym, na konkretnym stanowisku obsługi klientów. Niemniej, równie spore są możliwości, jakie oferują te urządzenia. Na wstępie trzeba wspomnieć o zdecydowanie większej bazie towarowej, niż w przypadku innych kas fiskalnych. Gdy tamte pozwalają na zaprogramowanie do kilku-kilkunastu tysięcy pozycji, to opisywane w tym tekście modele oferują parametry rzędu kilkudziesięciu tysięcy PLU, a czasem – jak się za chwilę okaże – nawet stu tysięcy PLU czy jeszcze więcej. Zatem standardy takich kas zbliżają się do tych, które proponują drukarki rejestrujące. Jednak modele systemowe zachowują swoją samodzielność pracy, niewymagającej do niej innych urządzeń.

Posnet Neo XL

Ale przecież już sama nazwa tego typu technologii sugeruje, że nie są to kasy nastawione na funkcjonowanie w pojedynkę. I rzeczywiście – posiadają one liczne i różnorodne interfejsy, służące płynnej i jednoczesnej komunikacji z wieloma urządzeniami peryferyjnymi. Dobrym przykładem dotychczas wymienionych rozwiązań jest model Posnet Neo XL. Występuje w 2 wariantach, różniących się pod względem pojemności bazy towarowej. Pierwszy oferuje 30 000 PLU, drugi zaś – 60 000 PLU. Oprócz tego, kasa ta obszerną klawiaturę, umożliwiającą zdefiniowanie ponad 100 własnych skrótów klawiszowych. Neo XL została wyposażona w 4 porty RS-232, złącze USB oraz interfejs typu Ethernet, do połączenia z komputerem w ramach sieci LAN i uzyskania tym samym naprawdę szybkiej transmisji danych. Za sprawą tych rozwiązań urządzenie rejestrujące jest w stanie sprawnie współdziałać m.in. z wagą elektroniczną, skanerem kodów kreskowych, szufladą na pieniądze, modemem, monitorem transakcji czy innymi elementami systemu sprzedaży.

Novitus Next – jeszcze nowocześniej, jeszcze atrakcyjniej

Model marki Novitus również zdradza duże predyspozycje do efektywnego działania w ramach utworzonego systemu. Wystarczy choćby wspomnieć o naprawdę wyjątkowym fakcie, że nie tworzy ograniczeń co do liczby zaprogramowanych pozycji towarowych. Ponadto, posiada 3 porty RS-232, złącze USB, interfejs Ethernet, a także oferuje opcję  zastosowania rozwiązań typu Wi-Fi czy Bluetooth. Jednym słowem, jeśli użytkownik sobie tego zażyczy, może uzyskać model Next pozwalający na komunikację bezprzewodową w ramach utworzonego systemu sprzedaży.

Novitus Next

Niemniej, jak już widać po samej grafice, urządzenie firmy Novitus w znacznym stopniu różni się od kasy marki Posnet. Z jednej strony bowiem posiada zdecydowanie mniejsze gabaryty, zaś z drugiej – posiada wbudowany tablet. Dzięki niemu zapewnia wygodne użytkowanie nie tylko za sprawą tradycyjnej klawiatury, ale również ekranu dotykowego. Ponadto, Next oferuje dostęp do funkcjonalnych aplikacji sprzedażowych czy przechowywanie danych (np. z elektronicznej kopii paragonów) w chmurze (za pośrednictwem aplikacji NoviCloud).

Jak widać po obu modelach, kasy nazywane systemowymi posiadają odpowiednie standardy użytkowe, ale też mogą się różnić pod wieloma względami – i proponować naprawdę atrakcyjne rozwiązania. Jedno jest pewne: urządzenia tego typu są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet szczególnie wymagających przedsiębiorstw.


1 thought on “Współczesne kasy fiskalne do systemu sprzedaży – podobieństwa i różnice”

  • 1
    BaNgO on 28 września, 2018 Odpowiedz

    Osobiście korzystam z Neo Posnetu i jestem naprawdę zadowolony z tej kasy, aczkolwiek dziś raczej bym celował w Nexta 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wartość CAPTCHA: *