W 2018 zacznie się wymiana kas fiskalnych na urządzenia online

W 2018 zacznie się wymiana kas fiskalnych na urządzenia online

Na początku przyszłego roku ma zacząć obowiązywać Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, które określi nowe kryteria techniczne dla wszystkich kas rejestrujących. Tematem tym zajmowaliśmy się już w połowie marca 2017. Niemniej, cały czas pojawiają się kolejne informacje w sprawie systemu urządzeń fiskalnych online. Wiadomości te dotyczą m.in. procesu wymiany dotychczasowych kas fiskalnych.

Dlaczego będzie trzeba wymieniać kasy?

Do tej pory nowe przepisy w sprawie kas kojarzyły się głównie z tym, że ustawodawca chciał w ten sposób zobowiązać kolejne grupy podatników do korzystania z urządzeń rejestrujących. Dlatego też regulacje prawne, które są obecnie przygotowywane przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów, można uznać wręcz za rewolucyjne. Dla wielu przedsiębiorców będą one bowiem oznaczały konieczność wymiany obecnych kas fiskalnych.

W nowym systemie do użytku zaczną być dopuszczane jedynie urządzenia, które zagwarantują działanie w trybie online. Innymi słowy, modele współpracujące z serwerami nadzorowanymi przez MF oraz pozwalające na realizowanie i wysyłanie elektronicznych paragonów (na życzenie klientów). I właśnie dlatego wymiana kas fiskalnych w Polsce wydaje się nieunikniona. Urządzenia używane aktualnie przez podatników nie posiadają po prostu omówionych przed chwilą funkcjonalności. Osobną kwestią jest jednak to, jak w praktyce będzie przebiegał ten proces…

Termin zainstalowania nowego urządzenia fiskalnego

Pomimo tego, że nowe regulacje prawne w sprawie kas zaczną obowiązywać na początku 2018 roku, ich wejście w życie nie będzie równoznaczne z koniecznością zainstalowania urządzenia online. A przynajmniej nie dla wszystkich przedsiębiorców. Ustawodawca zakłada bowiem, że proces zastępowania „starych” technologii sprzedaży zostanie rozłożony w czasie. Natomiast termin wymiany kasy będzie zależny od tego, kiedy skończy się homologacja obecnego urządzenia. Można więc przyjąć, że cały proces potrwa nawet do 2020 roku. Do tego czasu będą ważne niektóre decyzje GUM, wydane jeszcze przed wprowadzeniem systemu fiskalizacji online. Co więcej, nowe kasy zainstalują także przedsiębiorcy korzystający z urządzeń, w których zapełniona zostanie pamięć fiskalna.

Osobną kwestią jest to, że opisana przed chwilą zasada, związana z homologacją GUM, może nie dotyczyć wszystkich podatników. Ustawodawca już kilka razy podkreślał, iż w przypadku niektórych branż planowane jest szybsze zobowiązanie przedsiębiorców do wcześniejszej wymiany kas rejestrujących. Chodzi w szczególności o te sektory gospodarki, w których występuje największe ryzyko nieprawidłowości przy naliczaniu i płaceniu należnych podatków. O jakie branże konkretnie chodzi? Akurat to nie zostało jeszcze wyjaśnione.

Ulga przy wcześniejszym zakupie kasy

Szczegółowe zasady, określające proces wymiany obecnych urządzeń fiskalnych, poznamy dopiero wtedy, gdy opublikowana zostanie finalna wersja Rozporządzenia w tej sprawie. Dotychczas pojawiały się jednak zapowiedzi, zgodnie z którymi podatnicy będą mogli skorzystać z refundacji części wydatku, poniesionego w przypadku zastąpienia aktualnej kasy. Ulga wynosząca do 90% wartości nowego modelu (maksymalnie 700 zł) miałaby obowiązywać wtedy, gdy przedsiębiorca wcześniej, na własną rękę i niezależnie od homologacji „starego” urządzenia, zdecyduje się wymienić swoją technologię sprzedaży.


1 thought on “W 2018 zacznie się wymiana kas fiskalnych na urządzenia online”

  • 1
    Martyna on 2 lipca, 2017 Odpowiedz

    A mnie się wydaje, że na realne zmiany w przepisach, urządzeniach, systemach itd. jeszcze trochę poczekamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wartość CAPTCHA: *