Ulga za zakup kasy fiskalnej – komu, ile i na jakich zasadach?

Nie jest nowością, że przedsiębiorca, który kupuje pierwszą kasę fiskalną dla danej działalności, może skorzystać z ulgi na jej zakup. Refundacja wydatku może wynieść nawet 90% wartości urządzenia, nie więcej jednak niż 700 zł. Warunkiem jest by zakupiona kasa mogła automatycznie przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas, czyli była wyposażona w funkcję online.
Ulga za pierwszą kasę fiskalną
Skorzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej obwarowane jest pewnymi wymogami. Tak jak, było do tej pory, by ją otrzymać, podatnik musi: zakupić i zainstalować urządzenie z ważną homologacją GUM; posiadać opłaconą w całości fakturę potwierdzającą zakup oraz rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży w odpowiednim, określonym w Rozporządzeniu MF w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, terminie. Bezwzględnie należy pamiętać, że zgodnie z nowymi przepisami, ulga przyznawana jest tylko w przypadku zakupu urządzenia w wersji online.
Płatnicy VAT, ulgę odliczają, Ci którzy są z Vat zwolnieni wnioskują o zwrot należnej kwoty na wskazane konto bankowe.
Ulga za wcześniejszą wymianę kasy fiskalnej
W myśl ustawy o VAT, która weszła w życie 1 maja 2019 roku i została zaktualizowana stosownym rozporządzeniem, określone grupy podatników zobligowane są do wymiany urządzeń fiskalnych na takie, które posiadają funkcję online. I tak, nowe kasy fiskalne musieli zakupić:
- od 1 stycznia 2020 roku – przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą paliw oraz mechanicy samochodowi
- od 1 stycznia 2021 r. – świadczący usługi związane z gastronomią (również sezonowo), hotelarstwem, oraz sprzedażą węgla;
- od 1 lipca 2021 r. – fryzjerzy, kosmetyczki, świadczący usługi budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz z branży fitness.
Podatnicy zobligowani są do wymiany kasy fiskalnej na urządzenie nowego typu oraz Ci, którzy z własnej woli zdecydują się na wymianę, mogą skorzystać z ulgi na zakup. Ulga przyznawana jest analogicznie, jak w przypadku zakupu pierwszej kasy fiskalnej dla działalności.
Utrata ulgi i konieczność zwrotu dokonanych odliczeń
Należy pamiętać, że niestety Urząd Skarbowy może żądać zwrotu ulgi lub odliczenia. Sytuacja taka będzie miała miejsce jeśli podatnik:
- w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji zaprzestanie prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tej kasy;
- trwale i bez zgody naczelnika urzędu skarbowego nie zapewni połączenia umożliwiającego przesyłanie danych miedzy kasą fiskalną a Centralnym Repozytorium Kas;
- nie podda kasy rejestrującej obowiązkowemu przeglądowi technicznemu, co najmniej co 2 lata.
Czy ktoś może mi pomóc i doprecyzować? Jeśli wymieniam kasę, ale na zwykłą z kopia elektroniczną, a nie online, to nie mogę skorzystać z ulgi?