Kasy i drukarki fiskalne oraz ich różne rozwiązania technologiczne

Kasy i drukarki fiskalne oraz ich różne rozwiązania technologiczne

Wyobraźmy sobie warszawskiego przedsiębiorcę, który zdaje sobie sprawę, że czeka go konieczny zakup urządzenia rejestrującego do prowadzenia ewidencji obrotu. Otwiera przeglądarkę internetową, zaczyna szukać i… zderza się on z rynkiem technologii sprzedaży, oferującym szeroki wybór rozwiązań dla różnych branż i działalności. Jak wśród tylu opcji ma znaleźć te, które spełnią oczekiwania jego firmy? Oto podstawowe kwestie technologiczne, które powinien wcześniej rozstrzygnąć.

Kluczowe pytanie: kasa czy drukarka?

Współcześni przedsiębiorcy warszawscy mają łatwy dostęp do różnorodnych technologii sprzedaży. Dotyczy to zarówno urządzeń fiskalnych, jak i peryferyjnych. I choć ta mnogość rozwiązań posiada wiele zalet (w końcu dzięki temu łatwiej znaleźć te odpowiadające naszej działalności), to jednak na początku fiskalnej drogi potrafi wręcz przyprawić o zawrót głowy.

Przede wszystkim więc należy wiedzieć, że choć na rynku znajdziemy pełno modeli urządzeń rejestrujących, to reprezentują one 2 typy technologii sprzedaży, przeznaczonych do ewidencjonowania obrotu. Czyli kasy i drukarki fiskalne. Czym one się różnią? Pierwszy rodzaj to modele działające samodzielnie i nie wymagające do tego innych urządzeń (choć są w stanie z nimi współpracować). Natomiast te należące do drugiego rodzaju, choć wymagają komunikacji z komputerem lub terminalem komputerowym oraz odpowiedniego oprogramowania, to jednak oferują znacznie wyższe, konkretne parametry – mowa tu zwłaszcza o obsłudze zdecydowanie pojemniejszej bazy towarowej (PLU).

Inne opcje, takie jak gabaryty urządzenia, dostępne w nim funkcje, możliwości zasilania sieciowego i zewnętrznego, prostota użytkowania, wytrzymałość konstrukcji lub design, potrafią być bardzo zróżnicowane w przypadku obu tych technologicznych grup. Które realizacje tych aspektów okażą się skuteczne? Tu już odpowiedzi musimy udzielić sobie sami – a raczej nasza działalność handlowa, która posiada swoją specyfikę, własne warunki i tryb pracy, indywidualne potrzeby. Kierując się szczegółowymi wymaganiami zarządzanej firmy, uzyskamy odpowiednie dla niej urządzenie. A jeśli nadal mamy wątpliwości, możemy sprawdzić, jakie modele są chętnie wybierane na terenie aglomeracji warszawskiej. Przykładowo,  zobacz, jakie kasy fiskalne w Grodzisku Mazowieckim cieszą się szczególnym zainteresowaniem.

Klasyczne, czy nowoczesne rozwiązania? Czyli o kopiach paragonów

Niektóre rozwiązania technologiczne, zastosowane w urządzeniach fiskalnych, mają szczególne znaczenie. Dlaczego? Ponieważ związane są nie tylko z efektywnym przebiegiem transakcji czy komfortem obsługi klientów. Wynikają również z przepisów prawnych, obowiązujących podatnika korzystającego z kasy lub drukarki. Tak jest chociażby w przypadku zapisu kopii wystawionych paragonów, przechowywanych przez okres 5 lat od wygenerowania tych dokumentów.

Obecnie istnieją 2 metody realizacji wspomnianego wymogu. Dotyczą one też rozwiązań technologicznych, z jakimi można spotkać się na rynku. Mowa tu o tradycyjnej (papierowej) oraz elektronicznej kopii paragonu. Czym one się różnią? Urządzenie z tradycyjnym rozwiązaniem pracuje na 2 rolkach papieru termicznego. Pierwsza służy wystawianiu paragonów dla klientów, druga – emitowaniu kopii tych dokumentów. Zadrukowane rolki trzeba przechowywać w suchym miejscu, bez dostępu światła słonecznego (z uwagi na niską trwałość danych, umieszczonych na tych materiałach eksploatacyjnych).

Druga metoda to elektroniczna kopia paragonów. Jest nowsza, podwyższa koszt urządzenia fiskalnego, ale jednocześnie wiąże się z licznymi i różnymi korzyściami. Polega na zapisie kopii paragonów w formie cyfrowej, na karcie pamięci (SD lub microSD). Dzięki temu kasa lub drukarka fiskalna korzysta tylko z jednej rolki papieru termicznego (co sprawia, że często urządzenie ma też mniejsze gabaryty). W rezultacie, spadają koszty wynikające z zakupu materiałów eksploatacyjnych. Ponadto, dane zapisane na karcie łatwo przenieść na komputer, utrzymywać w porządku, przeglądać i zabezpieczać (poprzez umieszczanie ich na innych nośnikach).

 

Choć podczas wyboru urządzenia rejestrującego przedsiębiorca musi rozstrzygnąć wiele kwestii, te 2 aspekty okażą się kluczowe. Odpowiedzi na postawione powyżej pytania z pewnością ułatwią podatnikowi podjęcie właściwej decyzji.


1 thought on “Kasy i drukarki fiskalne oraz ich różne rozwiązania technologiczne”

  • 1
    Malwina on 28 września, 2017 Odpowiedz

    Nie wyobrażam sobie dzisiaj posiadania kasy czy tym bardziej drukarki fiskalnej z tradycyjną kopią paragonów 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wartość CAPTCHA: *