Kasy fiskalne w 2018 roku – nowe, ale czy korzystne?

Kasy fiskalne w 2018 roku – nowe, ale czy korzystne?

Można już spokojnie głośno o tym mówić: rozporządzenie, które ma wejść w życie z początkiem roku 2018, określi nowe, obowiązujące standardy techniczne dla stosowanych do ewidencjonowania obrotu urządzeń fiskalnych. Na jakich zasadach będą one funkcjonować? I jakie korzyści oraz niepokoje wiąże się z wejściem tak zwanych kas online’owych? O tym w dzisiejszym wpisie.

Rewolucja technologiczna na rynku fiskalnym

Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie nowych warunków technicznych dla wykorzystywanych urządzeń rejestrujących to nie tylko drobne regulacje – to wręcz początek technologicznego przełomu. Jego rezultatem ma być powszechne (i obowiązkowe) użytkowanie nowych kas fiskalnych, które za pośrednictwem internetu będą podłączone do centralnych serwerów Ministerstwa Finansów. Jednocześnie, standardowym rozwiązaniem w przyszłych urządzeniach rejestrujących stanie się elektroniczna kopia paragonów, co doprowadzi do wycofania modeli dwurolkowych (z kopią tradycyjną). Oprócz tego, nowe kasy fiskalne będą zintegrowane z terminalami do płatności kartą. Jednym słowem – zmiany dążą ku w pełni elektronicznej rejestracji sprzedaży i promowaniu płatności bezgotówkowej.

Jak to będzie, czyli plusy i minusy wprowadzenia nowych kas fiskalnych

To, co trzeba zaznaczyć na wstępie, to fakt, że dla Ministerstwa Finansów, przedsiębiorców oraz ich klientów zbliżające się zmiany będą miały nieco inny wymiar. I praktycznie w każdym z tych przypadków można mówić o plusach takiego obrotu zdarzeń, ale i o pewnych niepokojach.

Co prawda, nie są znane jeszcze szczegóły całej procedury. Niemniej, już można podejrzewać, że resort przede wszystkim będzie musiał uporać się z poziomem skomplikowania wymiany tak dużej liczby urządzeń oraz kosztami wprowadzenia zaplanowanych rozwiązań. Z drugiej strony, cele, jakie stoją za tymi decyzjami, są dość korzystne: usprawnienie przesyłania najważniejszych danych pomiędzy przedsiębiorcami a Ministerstwem Finansów, dokładniejsza analiza handlu w poszczególnych firmach, a co za tym idzie – szczelniejsza kontrola podatkowa. Precyzyjniejsze informacje na temat realizowanych transakcji ułatwi śledzenie niepokojących sytuacji. W rezultacie, działania te powinny zmniejszyć szarą strefę i zwiększyć wpływ z podatku VAT do budżetu państwa.

Przedsiębiorcy również będą mogli dokładniej prześledzić wyniki handlowe w ich firmie, a co za tym idzie – stworzyć bardziej przemyślaną, skuteczniejszą strategię sprzedaży. Dodatkowo, nowy system wesprze realizację programów lojalnościowych oraz ułatwi zarządzanie danymi (chodzi np. o raporty dobowe i miesięczne). Niestety, pozostaje wciąż kwestia kosztów wymiany dawnych urządzeń na nowe kasy fiskalne. Przedsiębiorcy zazwyczaj nie chcieliby być zmuszeni ponosić dodatkowe koszty.

Jak to wygląda w przypadku klientów? Ci przede wszystkim zyskają możliwość zarządzania e-paragonami za pośrednictwem bankowych (jeśli wyrażą zgodę) oraz otrzymywania elektronicznych dowodów sprzedaży bezpośrednio na podany adres e-mail. W przypadku dochodzenia praw przy reklamacji lub zwrocie towaru, rozwiązania te mogą okazać się bardzo praktyczne. Już nie będzie trzeba przechowywać papierowych wydruków – wystarczą zapisy cyfrowe danych z transakcji, cechujące się większą trwałością. Z drugiej strony nie wszyscy podchodzą optymistycznie do tych zmian. Pojawiają się obawy co do udostępniania szczegółowych informacji na temat tego, co kupujemy, gdzie, jak często oraz w jakich ilościach. Z pewnością znajdzie się wiele osób, które odczują to jako wkraczanie w ich prywatność. Co nie zmienia faktu, że udostępnione narzędzia z pewnością okażą się użyteczne. Tutaj można znaleźć dodatkowe informacje, opisujące nowe kasy fiskalne i korzyści z ich wprowadzenia.


1 thought on “Kasy fiskalne w 2018 roku – nowe, ale czy korzystne?”

  • 1
    marek2-9 on 18 marca, 2017 Odpowiedz

    obawiam się, że – jak na razie – więcej rzuca się w oczy trudności, niż korzyści…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wartość CAPTCHA: *