Jak ustalić termin rozpoczęcia ewidencji z użyciem kasy fiskalnej

Jak ustalić termin rozpoczęcia ewidencji z użyciem kasy fiskalnej

Wraz z kolejnymi Rozporządzeniami Ministra Finansów poszerza się grono przedsiębiorców zobligowanych do prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że jeśli prowadzimy sprzedaż towarów lub usług na rzecz klientów indywidualnych – obowiązek ten również i nas dotyczy. Ale jak się o tym przekonać? Konkretnie w jakich okolicznościach musimy rozpocząć prowadzenie działalności handlowej za pomocą urządzenia rejestrującego?

Sytuacje, w których nie ma żadnego „ale”

Gdy zamierzamy rozpocząć sprzedaż towarów lub usług, powinniśmy przede wszystkim odwołać się do treści obowiązujących Rozporządzeń Ministra Finansów, a zwłaszcza fragmentów, które mówią o zwolnieniach z użytkowania kasy fiskalnej. Dość bogata (i jak na razie wciąż się wydłużająca) lista zawiera m.in. informacje o branżach, które bezwzględnie są związane z koniecznością stosowania tego typu technologii sprzedaży. Jeśli widzimy, że nasza działalność jest objęta ramami tego wypisu, wtedy bez względu na inne okoliczności musimy wyposażyć prowadzoną firmę w urządzenie fiskalne.

20 000, czyli kiedy kasa jest niepotrzebna i jak to sprawdzić

Istnieją jednak sytuacje, które sprawiają, że nie musimy korzystać z kasy fiskalnej. Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012, kolejnym warunkiem dla działalności nie objętych wspomnianą listą jest roczny limit obrotów w wysokości 20 000 zł. W praktyce oznacza to, że jeśli nasze dochody w skali całego roku przekraczają tę sumę pieniędzy, to musimy zakupić urządzenie fiskalne, zarejestrować je i stosować przy kolejnych transakcjach. A co najważniejsze – limit ten w bezpośrednich obliczeniach dotyczy tylko tych podatników, którzy rozpoczęli pracę 1 stycznia. Zatem jeśli ktoś zaczął sprzedaż później, np. 20 sierpnia, to liczą się jego dochody uzyskane w czasie pozostałym, czyli od 20 sierpnia do 31 grudnia. Musi zatem pomnożyć sumę 20 000 zł przez liczbę reszty dni do końca roku i podzielić to przez 365. Dopiero wtedy pozna wynik określający jego dopuszczalny obrót roczny – jeśli zostanie on przekroczony, zakup urządzenia fiskalnego okaże się niezbędny.

Ile jest czasu na wdrożenie kasy fiskalnej?

Ta kwestia jest krótka, klarowna i nie wymaga rozbudowanego opisu. Ostateczny termin rozpoczęcia ewidencji obrotu przy użyciu kasy fiskalnej mija wraz z końcem 3 miesiąca od przekroczenia limitu. Dokładniej mówiąc, ewidencja musi rozpocząć się 1 dnia 3 miesiąca, licząc od końca miesiąca tego, w którym nastąpiło uzyskanie wyższej sumy. Czyli jeśli podatnik miał taką sytuację w styczniu, to zgodnie z przepisami powinien ruszyć z prawidłową sprzedażą 1 kwietnia. Do tego dnia ma czas na załatwienie wszelkich formalności, związanych z zakupem kasy fiskalnej oraz jej rejestracją i instalacją.


1 thought on “Jak ustalić termin rozpoczęcia ewidencji z użyciem kasy fiskalnej”

  • 1
    Arek on 5 lutego, 2017 Odpowiedz

    Dużo praktycznych informacji, dziękuję, tego szukałem. Pozdrawiam, A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wartość CAPTCHA: *