Co czeka kasy fiskalne z papierową i elektroniczną kopią paragonów?

25. czerwca 2018 Kasa fiskalna 1
Co czeka kasy fiskalne z papierową i elektroniczną kopią paragonów?

Prace nad Rozporządzeniem w kwestii kryteriów i warunków technicznych dla stosowanych kas rejestrujących oraz nowelizacją do ustawy o VAT mają się ku końcowi. Oznacza to, że jesteśmy coraz bliżej wprowadzenia poważnych zmian, jakie niesie za sobą system fiskalizacji online. Warto więc zastanowić się, jak nowoczesne rozwiązanie teleinformatyczne wpłynie na wykonywanie podstawowych obowiązków oraz sytuację dotychczasowych technologii sprzedaży.

Nowy system fiskalizacji będzie przede wszystkim opierał się na internetowej komunikacji urządzeń rejestrujących online z Centralnym Repozytorium Kas. Jednym słowem, wszystkie niezbędne dane, dotyczące prowadzonej ewidencji w polskich przedsiębiorstwach, będą automatycznie transmitowane do serwerów nadzorowanych przez Ministerstwo Finansów. Jak natomiast w obliczu tych zmian będą potraktowane kasy zapisujące kopię paragonów w formie papierowej lub elektronicznej? O tym w dzisiejszym wpisie.

Powolny koniec kas fiskalnych, jakie dotąd znaliśmy

Prace nad regulacjami prawnymi, służącymi wdrożeniu powszechnego systemu fiskalizacji online, które powoli dobiegają końca, w zasadzie stawiają sprawę jasno. W niedalekiej przyszłości pożegnamy urządzenie rejestrujące, jakie dotąd znaliśmy lub – mówiąc precyzyjniej – z jakich dotąd korzystaliśmy. Chodzi o modele wystawiające wydruki z kopiami paragonów oraz te archiwizujące wspomniane dokumenty w formie cyfrowej. Szykowane akty prawne zakładają konkretny czas na wprowadzenie w polskich firmach kas fiskalnych online lub wymianę dotychczasowych technologii na urządzenia nowej generacji. W przypadku niektórych rodzajów branż terminy te są wręcz bliskie i jasno określone. Niemniej, całą duża zmiana, o jakiej mówimy, nie zajdzie raptownie, z dnia na dzień. Wręcz przeciwnie – ma mieć charakter ewolucyjny. Dlatego zaproponowane zapisy mówią, że kasy z kopią papierową będą dostępne w sprzedaży maksymalnie do końca 2018 roku. Po tym czasie ani zakup czy fiskalizacja wspomnianych modeli, ani wymiana w nich modułów fiskalnych nie będą już możliwe. Podobny scenariusz czeka modele z elektroniczną kopią paragonów, jednak w tym przypadku za taką „czasową granicę” przyjmuje się koniec 2022 roku. Rodzi się więc pytanie: co z podatnikami, którzy wcześniej zakupią i zafiskalizują (zgodnie z prawem) tego typu urządzenia i będą z nich korzystać po 2018/2022 roku? Wedle ustaleń, oczywiście będą oni mogli dalej korzystać ze swoich technologii – do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej. Później zaś konieczne stanie się wdrożenie kas fiskalnych online.

Kasy z kopią tradycyjną i elektroniczną wobec ustawowej ulgi

System fiskalizacji online wiąże się z wprowadzeniem zmian o charakterze generalnym. Oznacza to przede wszystkim 2 kwestie. Pierwsza – docelowo zaawansowane rozwiązanie teleinformatyczne ma być jedynym obowiązującym i obejmującym wszystkie działalności, zobligowane do ewidencjonowania obrotu w ten sposób. Druga – wpłynie ono również na inne kwestie formalne, znane podatnikom ze świata branży fiskalnej. Przykład? Zgodnie z ustaleniami, jakie zawiera najnowszy projekt nowelizacji, ustawowa ulga za zakup pierwszego urządzenia fiskalnego ma przysługiwać jedynie tym podatnikom, którzy zdecydują się zakupić kasę online’ową lub wymienić starego typu model na technologię nowej generacji. Przepisy tego typu mają za zadanie przyspieszyć procesy odpowiedzialne za ogólne wdrażanie systemu online, mimo rozciągniętych terminów i ewolucyjnego toku zmian. Jak nietrudno się domyślić, ustawodawcy zależy na tym, by jak najszybciej, w stopniu generalnym, przeprowadzić te zmiany. Dlatego najszybszy koniec spotka urządzenia z kopią papierową, a niedługo później – modele z kopią elektroniczną.

 

Nie oznacza to jednak, że wszystko ulegnie diametralnej zmianie. Po pierwsze – kopie paragonów będą dalej istotnym elementem dokumentacji, potwierdzającej prawidłowe prowadzenie ewidencji obrotu. Tyle że najważniejsze dane mają być transmitowane internetowo do Centralnego Repozytorium Kas (co, w kontekście dotychczasowych obowiązków podatnika, brzmi raczej pozytywnie). Po drugie – wydruk paragonu wciąż pozostanie kluczowym wymogiem. Nadal każdy klient będzie musiał obowiązkowo otrzymać papierowy dokument fiskalny, potwierdzający zrealizowanie transakcji zgodnie z prawem.


1 thought on “Co czeka kasy fiskalne z papierową i elektroniczną kopią paragonów?”

  • 1
    Krystian on 27 czerwca, 2018 Odpowiedz

    takie zmiany były do przewidzenia, bez względu na to, czy nastaną kasy online i czy papierowe paragony fiskalne zostaną jeszcze w użyciu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wartość CAPTCHA: *