Drukarki rejestrujące z tradycyjną kopią paragonów fiskalnych

21. października 2016 Drukarka fiskalna 1
Drukarki rejestrujące z tradycyjną kopią paragonów fiskalnych

Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorców pracujących za pomocą urządzenia fiskalnego jest przechowywanie kopii wydanych klientom paragonów. Niemniej, dzisiejsze technologie sprzedaży oferują różne sposoby realizacji tego wymogu. Jedni użytkownicy stawiają na nowsze rozwiązania, inni znów pozostają przy opcjach tradycyjnych. Czy starszy wariant musi oznaczać: gorszy? Sprawdźmy.

Dlaczego kwestia ta jest tak ważna?

Przepisy jasno mówią, że każdy przedsiębiorca, zajmujący się sprzedażą towarów i usług na rzecz klientów indywidualnych i z racji tego zobligowany do prowadzenia ewidencji przy użyciu urządzenia fiskalnego, ma obowiązek przechowywać kopie wystawionych paragonów. Przez jaki okres? Konkretnie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały one wydrukowane.

Jest tak, ponieważ kopie te stanowią ważną część ogólnej dokumentacji, dostarczającej Urzędowi Skarbowemu informacji na temat prawidłowego działania urządzenia fiskalnego i prowadzenia działalności handlowej oraz odprowadzonych podatków. Dlatego niespełnienie tego obowiązku oznacza przekroczenie prawa, które może wywołać nieprzyjemne konsekwencje ze strony organów skarbowych.

Różne drogi do tego samego celu

Obecna sytuacja przedsiębiorców wygląda tak, że mogą wybrać metodę archiwizacji niezbędnych danych o zarejestrowanych transakcjach. Pierwsza z nich to rozwiązanie tradycyjne. Kiedyś była to jedyna możliwość realizacji tego zadania. Na czym ono polega? W drukarce fiskalnej znajdują się 2 rolki papieru termicznego. Pierwsza służy do wystawiania paragonów, które następnie są wydawane klientom. Natomiast na drugiej drukowane są kopie tych dokumentów. Zapełnione rolki, ze względu na ich niewysoką trwałość, należy trzymać w porządku i dobrych warunkach, zapewniających brak wilgoci i dostępu światła.

Nowszą możliwością jest tak zwana elektroniczna kopia paragonów. Chodzi o cyfrowy zapis danych na niedużej karcie pamięci (SD, microSD), takiej, jakiej używa się również w wielu innych urządzeniach. Dzięki temu informacje można w łatwy sposób przenieść na komputer oraz inne nośniki, a ponadto oszczędza się nieco na materiałach eksploatacyjnych (drukarka fiskalna korzysta z tylko jednej rolki papieru).

Drukarki z kopią tradycyjną, czyli wybór wciąż pozostaje

Z jakichś względów jednak, pomimo istnienia nowszego, raczej korzystniejszego rozwiązania, drukarki fiskalne z kopią papierową nie zniknęły z rynku. A to musi oznaczać, że opcja ta ma swoje plusy. Plusem na pewno jest niższa cena takich urządzeń. Choć elektroniczna kopia, ze względu na mniejsze zużycie rolek, powinna się po pewnym czasie zwrócić, jeśli komuś zależy na jak najtańszym modelu, to z pewnością znajdzie go wśród drukarek z rozwiązaniem tradycyjnym. Owszem, papier termiczny jest niezbyt trwały, ale każda elektronika bywa też zawodna. Wciąż są użytkownicy, którzy wolą zadbać o fizyczny nośnik niezbędnych informacji, niż o ich cyfrową, wirtualną postać. Mimo, że postęp technologiczny coraz bardziej wymusza korzystanie z jego zdobyczy, nadal są podatnicy, którym sprawniej idzie zarządzanie papierowymi rolkami, niż komputerowymi funkcjami do archiwizacji i powielania danych.

A poza tym, drukarkom fiskalnym, funkcjonującym za pomocą 2 rolek, też niczego nie brakuje. Takie modele, jak np. Elzab Mera, wciąż posiadają szereg praktycznych opcji. Są w stanie obsłużyć sporą bazę towarową (trzymając się tego przykładu: 200 000 PLU), dysponują różnymi interfejsami komunikacyjnymi (RS232, USB) oraz posiadają wydajny, łatwy w obsłudze mechanizm drukujący. Ale przede wszystkim – przedsiębiorca wciąż ma wybór i może zdecydować, który wariant najlepiej sprawdzi się w jego firmie.


1 thought on “Drukarki rejestrujące z tradycyjną kopią paragonów fiskalnych”

  • 1
    kasa_na_ławę on 26 października, 2016 Odpowiedz

    szczerze? według mnie takie połączenie – kopia papierowa i drukarka fiskalna (czyli dużo plu, dużo formatów niefiskalnych, jednym słowem dużo wszystkiego) – to po prostu bezsensowny pomysł. no ale to moja opinia…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wartość CAPTCHA: *